Prosinec 2015

Premiér: Vláda se bude věnovat projektům pro Moravskoslezský kraj

24. prosince 2015 v 11:34 | Rychle Sms Půjčky
Ostrava - Vláda se počátkem příštího roku bude prioritně věnovat projektům sanací starých ekologických zátěží, které se týkají Moravskoslezského kraje a současně dávají příležitost pro vytváření nových pracovních míst. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to řekl na tiskové konferenci v Ostravě.

Kraj se obává prudkého nárůstu nezaměstnanosti v souvislosti s potížemi těžební firmy OKD, o práci mohou přijít až desítky tisíc lidí. Region měl na konci listopadu více než 70.000 nezaměstnaných, jejich podíl činil 8,2 procenta.
Premiér řekl, že se ukázalo jako naprosto správné rozhodnutí kraje a vlády chystat průmyslovou zónu Nad Barborou v Karviné. Na vybudování zóny v areálu bývalého dolu schválila vláda až 750 milionů korun, celkové náklady jsou plánovány na 1,2 miliardy. Má tam vzniknout na 2000 pracovních míst. "Pevně věřím, že v nadcházejícím roce bude velmi intenzivně pokračovat příprava této unikátní průmyslové zóny, která by mohla nabídnout v příštích letech pozemky pro nové investory," řekl dnes Sobotka. Rychle Sms Půjčky.
Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že se ukazuje, že vytěžitelnost některých dolů není delší než možná 12 - 16 měsíců. S vytvářením nových míst by podle něj měla pomoci právě náprava některých věcí z minulosti, odstranění starých ekologických zátěží a příprava nových rozvojových zón.
"Zcela jasně dnes na tripartitě i na ostatních jednáních zaznělo, že bude vydán pokyn, ať se projekty, které jsou léta připraveny na revitalizaci a přinesou nová pracovní místa, zejména pod křídly státní společnosti Diamo, ať se odblokuji a je zajištěna jejich realizace," řekl hejtman. Doplnil, že by se mělo jednat například o sanaci heřmanické haldy a revitalizaci rozvojové zóny Hrušov v Ostravě.

Němci zvažují zákaz ohňostrojů. Mohly by prý uprchlíkům připomenout válku

18. prosince 2015 v 9:27
Část německých politiků vyzývá k omezení ohňostrojů, které jsou tradiční součástí oslav příchodu Nového roku. V napjaté bezpečnostní situaci po teroristických útocích v Paříži by podle nich mohly výbuchy pyrotechniky vyvolat paniku, případně by mohly stresovat uprchlíky z válečných oblastí.

V Berlíně se však žádné omezení oslav neplánuje a tradiční ohňostroj u Braniborské brány se uskuteční, ujistil primátor německé metropole Michael Müller.
"Mnoho lidí v Německu má obavy kvůli latentní teroristické hrozbě a mimořádně hlasité silvestrovské petardy by je mohly vyděsit. Lidé totiž nebudou vědět, co je to za děsivé výbuchy," řekl poslanec za Zelené Hans-Christian Ströbele. Podle něj by měl být zakázán prodej dělbuchů a města by měla zvážit omezení silvestrovských ohňostrojů, případně vymezit jasně určené zóny pro odpalování veškeré pyrotechniky.
Omezení ohňostrojů žádá i braniborský svaz měst a obcí, a to zejména s ohledem na tisíce uprchlíků, kteří nyní žijí v německých městech. Podle předsedy svazu Karla-Ludwiga Böttchera mohou hlasité exploze běžencům znovu připomenout trauma, kterým prošli během války ve své vlasti, a mohou zhoršit jejich duševnízdraví.
"Neplánujeme slavit Silvestra jinak než obvykle," odmítl však požadavek na omezení pyrotechniky berlínský primátor. "Já sám sice petardy rád nemám a neodpaluji je, nemyslím si ale, že bychom to měli omezovat a brát radost lidem, které to baví. Pro mnoho lidí to prostě k oslavě Silvestrapatří," řekl Müller v rozhovoru se zahraničními novináři.
Obavy nemá ani o běžence, jichž je v Berlíně na sedmdesát tisíc. "Uprchlíkům bych dokonce doporučil, aby vyšli doulica připojili se k oslavám. Je to vhodná příležitost, abychom slavili spolu a v míru," řekl s tím, že by silvestrovská zkušenost mohla pomoci i k integraci uprchlíků do německé společnosti.


Hackeři útočí na Twitter, snaží se ukrást citlivé údaje některých uživatelů

15. prosince 2015 v 11:30
San Francisco - Sociální síť Twitter varovala některé své uživatele před útoky hackerů, kteří jsou podporovaní státem a kteří se snaží získat citlivé osobní údaje.

Terčem kybernetických útoků se západní společnosti a vlády staly už dříve. V podezření se ocitly vlády Číny a Severní Koreje.
Hackeři si prý vzali na mušku "malou skupinu účtů". Twitter ale neuvedl, koho ve svém vyšetřování podezírá.
Varování v pátek obdržela kanadská nezisková organizace Coldhac. Hackeři se prý mohli snažit ukrást údaje jako "e-mailové adresy, IP adresy a/nebo telefonní čísla". Jeden z jejích šéfů Colin Childs řekl, že organizace žádný zjevný dopad tohoto útoku nezaznamenala.


Pohonné hmoty v Česku jsou nejlevnější za šest let, litr benzinu stojí průměrně 29,27 koruny

15. prosince 2015 v 11:28
Litr benzinu stojí v průměru 29,27 koruny a litr nafty 28,60 koruny. Níže než nyní byly ceny naposledy začátkem roku 2010. Od té doby výrazně kolísaly, v roce 2012 se dokonce benzin vyšplhal nad 38 korun a nafta nad 37 korun za litr. K rekordně nízkým cenám se pohonné hmoty již letos přiblížily v únoru, podle analytiků kvůli přebytku ropy na trhu.

Praha - Pohonné hmoty v Česku se v uplynulém týdnu dostaly na nejnižší ceny za posledních téměř šest let. Litr benzinu stojí v průměru 29,27 koruny a litr nafty 28,60 koruny, přitom ještě v červnu byly pohonné hmoty téměř o čtyři koruny dražší. Vyplývá to z informací společnostiCCS, která ceny sleduje.
Níže než nyní byly ceny naposledy začátkem roku 2010. Od té doby výrazně kolísaly, v roce 2012 se dokonce benzin vyšplhal nad 38 korun a nafta nad 37 korun za litr.

K rekordně nízkým cenám se pohonné hmoty již letos přiblížily v únoru, podle analytiků kvůli přebytku ropy na trhu. Až nyní se ale benzin dostal na nejnižší úroveň od ledna 2010 a nafta od února 2010. Výrazný pokles k současným hodnotám začal v létě, kdy ještě benzin stál přes 33 koruny a nafta téměř 32,5 koruny. Jen v uplynulém týdnu činil pokles cen u benzinu i nafty shodně 18 haléřů.
Nejdražší benzin Natural 95 je stále v Praze, kde se také jako v jediném regionu republiky drží nad hranicí 30 korun za litr, a to na 30,03 koruny. Nejdražší naftu má nadále Jihomoravský kraj, kde litr koupí řidiči v průměru za 29,35 koruny. Nad 29 korunami je cena nafty již jen v Praze a na Vysočině.
Naopak nejlevněji pořídí motoristé Natural 95 v Libereckém kraji, kde přijde na 28,73 koruny. Nafta je nejlevnější stále v Královéhradeckém kraji, kde litr stojí v průměru 28,08 koruny.


Bezpečné platby na internetu mají svá pravidla

15. prosince 2015 v 11:26
Předvánoční období charakterizuje mimo jiné shánění vánočních dárků. Stále oblíbenější variantou je nakupování přes internet. Zde však číhá na nepozorné či lehkovážné kupující řada rizik.
Na to, jak se jim vyhnout a co udělat proto, aby nákupy v e-shopech byly bezpečné, jsme se zeptali Mojmíra Prokopa, manažera Distribučních kanálů a Customer Intelligence Komerční banky.

Jaká rizika číhají na lidi, kteří se rozhodnou koupit vánoční dárek přes e-shop?

Kromě běžných rizik, že nám e-shop nestihne včas zakoupené dárky doručit, na nás čekají také hrozby v digitálním světě internetu. Než se rozhodnete objednat si zboží z e-shopu, měli byste si ověřit, zda se jedná o seriózní obchod. Do tmavého průchodu k neznámému člověku si taky nepůjdete koupit zboží, ale půjdete do oficiálního obchodu. Stejná pravidla platí i na internetu.
Jinak není důvod mít obavy platit kartou, pokud transakce probíhá standardně - tedy vyberu si zboží, potvrdím objednávku a zadám číslo, platnost a security kód karty. Případně volím obchod, který používá 3D secure, kdy mi přijde potvrzovací kód SMS, který zadám na stránky e-shopu, a teprve pak proběhne transakce.
Pro platby na internetu platí v zásadě stejné pravidlo, jako pro klasické platby kartou - měli byste vědět, kde se vaše karta nachází a co se s ní děje, a mít nastavené notifikace o pohybech na vašem účtu v rámci bezpečného placení na internetu MojePlatba.

Není placení kartou na internetu zbytečně rizikové?

Naopak platba kartou na internetu chrání klienta pro případ neobdržení služby/zboží nebo při prokazatelné nekvalitě koupeného zboží.
U většiny bank je možné sjednat si pojištění platební karty. Například v KB nabízíme pojištění Merlin, které poskytuje široký rozsah pojistného krytí a pojistí všechny platební karty vydané na vaše jméno jak Komerční bankou, tak i jinými bankami na území ČR. Toto pojištění chrání vaše karty před důsledky zneužití v případě jejich ztráty nebo krádeže kdekoli na světě.

Lze poznat, že nakupuji na seriózním e-shopu?

Pokud nakupuji na e-shopu, který neznám, musím ověřit jeho reference. Tyto služby poskytují například internetové srovnávače cen zboží. Každý seriózní e-shop o sobě zveřejňuje plné kontaktní údaje včetně telefonu, IČ a DIČ, které je možné ověřit v rejstřících.

Můžete uvést zásady, které je potřeba dodržovat pro bezpečné platby kartou na internetu?

Nikdo není oprávněn požadovat od vás PIN k vaší kartě, nesmí jej znát dokonce ani banka či policie. Pokud vás nějaký e-shop vyzve k jeho zadání, je to jasný signál podvodu. Vždy pro platby využívejte bezpečný počítač, tablet nebo mobil s nainstalovanými posledními aktualizacemi softwaru, operačního systému a antivirového programu. Také určitě neprovádějte platby ze zařízení, na kterém děti hrají hry.
Nejjednodušší zásady jsou - nastavit si reálné limity pro běžné platby na své kartě, nastavit si odesílání oznámení o platbách provedených vaší kartou a pravidelně sledovat pohyb na svém účtu. A v případě nesrovnalostí ihned kontaktovat svou banku.

Chovají se lidé v on-line prostředí bezpečně?

Bohužel si lidé často neuvědomují všechna rizika a často se chovají nezodpovědně. Dodržováním několika jednoduchých pravidel se však dá většina rizik spolehlivě eliminovat. Doporučujeme neotevírat přílohy e-mailu, pokud e-mail není důvěryhodný, nezadávat osobní a důležité údaje na sociální sítě, nespouštět nelegální software, mít nainstalovaný aktuální software a antivirový program.
Často nás mohou překvapit také naše děti, které používají naše zařízení nebo mají dokonce přístup do našeho internetového bankovnictví.

Řada lidí má internetové bankovnictví spojené se značným rizikem? Je tato obava odůvodněná?

Není, pokud dodržujete zásady bezpečnosti. Každá solidní banka vzdělává své klienty v oblasti bezpečnosti a doporučuje správné chování. Jako příklad mohu uvést naše specializované stránkywww.kb.cz/bezpecnost.
Jsme jedinou bankou v ČR, která poskytuje svým klientům zdarmaspecializovaný bezpečnostní software k ochraně před škodlivými programy.

Proč by si klienti měli aktivovat službu zasílání oznámení o internetových a mobilních platbách?

Je důležité mít neustálý přehled o stavu a pohybech na svém účtu. Klienti většiny bank mají možnost nastavit si SMS nebo e-mailové oznámení nebo využívat pro přehled mobilní bankovnictví. Čím dříve klient informuje banku o podezřelých platbách, tím větší šance má banka k zabránění škod.

Komerční banka nabízí již osm měsíců svým klientům specializovaný bezpečnostní software. Jaké s ním máte zkušenosti?

Náš specializovaný bezpečnostní software již dnes chrání přes 60 tisíc klientů. Za osm měsíců předešel více než 700 potenciálních podvodů a počet přihlášení klientů z infikovaných počítačů do internetového bankovnictví za tuto dobu klesl o 97 %. Tyto výsledky jasně ukazují, že jeho používání má smysl, a proto tento software doporučujeme našim klientům instalovat a chránit se.
Kromě tohoto softwaru neustále poskytujeme klientům aktuální informace o bezpečnostních hrozbách a vzděláváme je v oblasti digitální bezpečnosti. Klientská bezpečnost je klíčovou hodnotou Komerční banky.

Zaznamenali jste nějaké nové hrozby, které v internetovém prostředí číhají na klienty bank?

S nástupem chytrých telefonů a tabletů se objevují podvodné aplikace, které dokážou skrytě přeposílat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví podvodníkům a tím jim umožnit ovládnout váš účet. Dalšími nebezpečnými aplikacemi jsou ty, které ovládnou telefon nebo tablet a požadují po jeho majiteli zaslání výkupného pod hrozbou smazání osobních dat. Není však třeba se bát. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad - instalovat pouze ověřené aplikace z oficiálních zdrojů (například Google Play, App Store, Windows Phone Store - tyto aplikace jsou prověřené a bezpečné), aktualizovat software a používat antivirové programy.
Na sociálních sítích je třeba dávat pozor na podvodné výzvy k zaslání i malé částky peněz. Tyto výzvy mohou zdánlivě odesílat vaši přátelé. Jde ale o případy ukradených identit vašich přátel.
Tyto ale i další hrozby a více informací o nich najdete na našich internetových stránkách věnovaných bezpečnosti -www.kb.cz/bezpecnost.

Nejhorší vánoční strom v Česku: Nakloněný smrk ohrožuje chodce i auta

15. prosince 2015 v 11:24
Pro smích je okolním obcím městečko Škvorec na Praze-východ. Jejich vánoční stromeček totiž vypadá, že už už spadne. Je nakloněný tak, že ohrožuje auta i chodce.
Rozsvícení vánočního stromku na Masarykově náměstí ve Škvorci 29. listopadu byla velká sláva. Nechybělo jídlo, pití, vystoupení dětí z mateřské a základní školy ani hráč na dudy. Jak jsme ale zjistili, místním lidem od té doby moc do smíchu není.
"Vidíte tu opičárnu? Ten smrk se naklání tak, že projít kolem je o hubu. Aby to vylepšili, přivázali ho ke stromu přes ulici. Je to hnus," nebral si servítky kolemjdoucí muž. "Říkáme, že máme tančící strom. Je to ostuda a pro všechny lidi z okolí jsme pro smích. Jezdí se sem dívat a fotí si to," řekla žena z protějšího domu.
Radní nemají problém

A co na to místní radní? "My s tím nemáme problém. Desetimetrový smrk je ukotvený 2,5 metru v zemi a je zajištěný proti pohybu. Vánoční strom jsme dostali darem jako každý rok a jak narostl, tak narostl. A že by někoho zranil? Tak z toho strach rozhodně nemáme," uvedl starosta Škvorce Antonín Rubín.

Řekové ve velkém vybírají své úspory z bank

5. prosince 2015 v 14:11
Odliv vkladů z řeckých bank v pondělí zrychlil na zhruba 400 miliónů eur (asi 11 miliard korun). Agentuře Reuters to sdělili řečtí bankéři. Vkladatelé vybírají peníze pod vlivem krachu víkendových jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli.

Řekové se obávají, že země bude muset vyhlásit platební neschopnost, zavést omezení na výběry vkladů, zakázat převody peněz do zahraničí a nakonec i vystoupit z eurozóny.

V minulých týdnech řečtí občané a firmy vybírali z bank v průměru 200 až 250 miliónů eur denně. V dubnu se odliv zrychlil na celkových 4,9 miliardy eur z březnových necelých dvou miliard eur a za první čtyři měsíce roku z řeckých bank odešlo více než 26 miliard eur.

Zavedení kapitálových kontrol v zemi považuje za reálné i analytik Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

"Osobně se obávám, že Řekové budou mít problém uzavřít takovou dohodu, která by zvládla uvolnit prostředky na červnové splátky MMF. Je proto možné, že uvidíme další vyhrocení situace přes nesplacení části peněz MMF k zavedení kapitálových kontrol či bankovním prázdninám," řekl Novinkám.

"Vyhrocení situace ale podle mě nakonec podobně jako na Kypru povede k ústupkům i na řecké straně a k rychlejšímu dosažení kompromisu. Jinak řečeno, krize může dál eskalovat, ale ve finále věřím, že Řekové zůstanou členy eurozóny," dodává Bureš Nebankovní Pujcky Online.

Kvůli obavám o vývoj v Řecku oslabilo v pondělí euro vůči dolaru k hranici 1,12 USD/EUR. Koruna se k evropské měně drží kolem úrovně 27,30 CZK/EUR.