Čínský akciový trh v pátek prudce propadl kvůli rozšíření vyšetřování brokerů

27. listopadu 2015 v 14:23 |  Novinky
Čínský akciový trh zažil v průběhu pátečního obchodování prudký pokles poté, co se seznam subjektů vyšetřovaných v rámci podezřelých obchodů s cennými papíry rozšířil o dva hlavní brokerské domy v Číně. Také většina ostatních asijských trhů se vydala v tlumeném obchodování v souvislosti s uzavřením americké Wall Street kvůli svátku Den díkůvzdání níže. Investoři také sledují vývoj napjatých vztahů mezi Ruskem a Tureckem.
Čínský Shanghai Composite index klesl o 5,5% na 3,436.30. Japonský Nikkei 225 oslabil o 0,3% na 19,883.94, jihokorejský Kospi klesl o 0,1% na 2,028.99 a Hongkongský Hang Seng ztratil 1,9% na 22,062.68. Cestou poklesu se vydaly také regionální trhy na Tchaj-wanu, v Austrálii, na Filipínách, Indonésii a v Singapuru.
Dvě hlavní čínské makléřské firmy oznámily, že jsou předmětem vyšetřování kvůli možnému porušení pravidel trhu s cennými papíry v souvislosti s otřesem a akciovým propadem v průběhu letošního léta. Z pohledu mnohých je vyšetřování čistě snahou čínské vlády odklonit pozornost od vlastní akciové bubliny, jejímuž vytvoření sama dopomohla.
Trhy jsou na pozoru také kvůli geopolitickému napětí poté, co Turecko sestřelilo ruské vojenské letadlo, které vstoupilo do jeho vzdušného prostoru z oblasti válkou zmítané Sýrie. Ruský prezident Vladimír Putin na jedné straně řekl, že jeho země je připravena spolupracovat s Američany vedenou koalicí bojující proti skupině islámského státu, ale na druhou stranu zkritizoval USA za to, že mělo zabránit koaličnímu spojenci Turecku v takové akci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama